Realitní kancelář

Blog

zpět

Kupní smlouva - neberte vzory z internetu

17. 09. 2019

Foto článek.jpg

Než prodáte svoji nemovitost, ať dům či byt, stojí to dost času. Nakonec najdete kupce, který akceptuje vaši cenu, a jste konečně před cílem. Čeká již jen úředně ověřený podpis na kupní smlouvě. Právě ta je nejdůležitějším dokumentem, jehož obsah byste měli pozorně zkontrolovat.

Neberte vzory z internetu, vsaďte na jistotu

Jestliže se domníváte, že stáhnete kupní smlouvu z internetu, můžete si být jisti, že na něco zapomenete. Pokud to již uděláte, nechte ji před podpisem zkontrolovat právníkem, odborníkem na převody nemovitostí. Ne každý právník musí být specialistou právě na tuto oblast a je důležité mít jistotu, že kupní smlouva bude obsahovat všechno nezbytné. Jinak hrozí například vrácení smlouvy pro její chyby z katastru nemovitostí a prodloužení celé transakce i o několik měsíců.

Ideální je, když spolupracujete s realitní kanceláří, která zaručí kvalitu kupní smlouvy svým právním oddělením. Nicméně i tak lze doporučit kontrolu další nezávislou oSobítkou. Při každé realitní transakci, přípravě smluv a advokátních úschov spolupracuji s profesionální přerovskou advokátní kancláří s dlouholetou praxí.

Údaje jednou podepsané jen tak nezměníte

Soustřeďte se na řádný popis nemovitosti. Bytová jednotka musí být vymezena podle zákona o vlastnictví bytů nebo podle nového občanského zákoníku. Často se zapomene například na spoluvlastnický podíl na společných částech domu.

Důležité je uvést také všechno vybavení, které v bytě či domě zůstává. V prvé řadě jsou to prvky tzv. pevně spojené s nemovitostí. Mezi ně patří například vestavěné skříně, kuchyňská linka, sanitární prvky, ale i vnitřní dveře či bezpečnostní zařízení. Možná jste se domluvili, že necháte v bytě některé drobné vybavení, jako garnýže, světla či pračku. Zapište je také.

Pokud přenecháváte budoucímu majiteli dražší vybavení či celé bytové zařízení, nebudete to uvádět v kupní smlouvě na nemovitost. Na movité věci vyšší hodnoty, než je třeba opotřebený lustr, musíte mít zvláštní kupní smlouvu.

Kupní cena a předání nemovitosti

Kupní cena se většinou vyplácí z tzv. úschovy. Ve smlouvě je proto třeba stanovit přesný termín, do kdy bude kupní cena složena do úschovy a kdy a za jakých podmínek bude vyplacena prodávajícímu. Právě tak jasně je třeba ujednat ve smlouvě termín a způsob předání nemovitosti a případné sankce za prodlení.

Poplatky a pokuty jsou součástí kvalitní smlouvy

Kupní smlouva, vyhotovená odborníkem, nezapomene uvést, kdo bude platit správní poplatek za podání návrhu na vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí.

A také stanoví finanční sankce za nedodržení povinností uvedených v kupní smlouvě. Sankce by měly být vyvážené pro obě strany. Prodejem nemovitosti získáváte finanční prostředky na vaše další životní plány. Proto snaha ušetřit náklady za odborné sestavení či posouzení kupní smlouvy se vám ve finále může prodražit. Svěřte tedy raději tento důležitý dokument do rukou odborníků.

Neváhejte se proto na mě s důvěrou při Vašem realitním obchodu obrátit

Zdroj: Realitymorava, Upraveno: Alexandr Beták

Alexandr Beták
osobní realitní makléř


CHCI PRODAT / PRONAJMOUT NEMOVITOST

Chcete znát před prodejem tržní cenu Vašeho rodinného domu, bytu, chaty, pozemku?

Neváhejte se na mě obrátit. Specializuji se na nemovitosti Přerova a okolí již od roku 1997.

Vyplňte tento formulář a já Vás budu kontaktovat.